Telewizja przemysłowa (CCTV) – system przekazywania obrazu z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym, służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery.

Różne rodzaje kamer CCTV (przemysłowych).

Podgląd z kamer zwykle jest udostępniony wyłącznie na stanowiskach ochrony w celu monitorowania potencjalnie niebezpiecznych zachowań. Dziś pojęcie telewizji przemysłowej zostaje powoli wypierane przez „monitoring video”. Telewizja przemysłowa obecna jest m.in. w takich obiektach jak centra handlowe, hipermarkety, kasyna gry, ulice miast, place itp.

Obecnie coraz częściej funkcjonuje nazwa telewizyjne systemy dozorowe zamiast przestarzałego terminu jakim jest telewizja przemysłowa. Według nowszej definicji Telewizyjne systemy dozorowe - to zespoły środków technicznych i programowych przeznaczonych do obserwacji, wykrywania, rejestrowania oraz sygnalizowania warunków wskazujących na istnienie niebezpieczeństwa powstania szkód lub zagrożeń osób i mienia.

rys 24 rys 25

Kamery w twoim domu, biurze lub w firmie to już nic nowego. W celu zabezpieczenia twoich bliskich, twoich interesów, oferujemy profesjonalne instalacje monitoringu oraz telewizji przemysłowej.

Gdziekolwiek jesteś w świecie masz możliwość podglądu obrazu w telefonie komórkowym z każdej kamery podłączonej do sieci. A w przypadku ewentualnego wykroczenia całe zdarzenie zapisane jest bezpiecznie na dysku twardym.

Kamery IP

Kamera IP - to połączenie kamery i komputera w całość. Urządzenie to rejestruje i przesyła obraz na żywo bezpośrednio przez sieć IP, umożliwiając uprawnionym użytkownikom obserwację na miejscu lub z oddalonego stanowiska. Podgląd, zapisywanie i zarządzenie materiałem wizyjnym a takiej kamery odbywa się za pośrednictwem infrastruktury sieci opartej na standardowym protokole IP.

Kamera taka posiada własny adres IP. Jest podłączona do sieci i zazwyczaj zawiera między innymi wbudowany serwer WWW, serwer FTP, klienta FTP, klienta poczty elektronicznej, system zarządzania alarmami, możliwość programowania i inne opcje. Kamery sieciowe nie muszą być podłączane do komputera, działają niezależnie dzięki czemu mogą być rozmieszczane w różnych miejscach, w których znajduje się podłączenie do sieci IP.

rys 26

Podgląd auta na parkingu pod blokiem jest możliwy dzięki zastosowaniu kamery z podświetleniem diodowym.