Telewizja satelitarna to system nadawania programów telewizyjnych przeznaczonych do odbioru przez indywidualnych odbiorców za pomocą prostych urządzeń składających się z anteny satelitarnej i odbiornika satelitarnego podłączonego do standardowego odbiornika telewizyjnego. Najbardziej popularne w Polsce pozycje satelitarne to 13°E Hot Bird (NC+, Cyfrowy Polsat, Telewizja na kartę, Orange TV i polskojęzyczne kanały FTA) oraz 19,2°E Astra (polskojęzyczne kanały free-to-air: TVP Polonia, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TV Trwam). Niewielka różnica kątowa pozwala na równoczesny odbiór obydwu satelitów z jednej anteny (tzw. układ zeza lub monoblock)

Do wykonania instalacji wykorzystujemy Anteny o średnicy od 80 – 120 cm wykonanych ze stali ocynkowanej lub aluminium. Sposób montażu dopasowujemy w zależności do możliwości nośnych budynku.

rys 1rys 2rys 3rys 6rys 6

Antena ustawiana jest na sygnał określonej satelity, wybrany przez klient

HOT BIRD , ASTRA, EUTELSAT, THOR, SIRIUS itd. Ponad 40 różnych satelit.

rys 6

Rynek w Polsce oferuje bardzo dużą gamę urządzeń pozwalających na odbiór telewizji satelitarnej. Od najprostszych, umożliwiających odbiór jedynie programów free-to-air, z jednej lub wielu pozycji satelitarnych, po odbiorniki umożliwiające odbiór programów kodowanych, ale również nagrywanie kanałów na wbudowany lub dołączany dysk twardy lub pamięć zewnętrzną.

Wśród typów odbiorników można wyróżnić:

odbiorniki FTA – umożliwiają odbiór jedynie kanałów free-to-air (najprostsze i najtańsze);

odbiorniki z wbudowanym modułem dostępu warunkowego – pozwalają na odbiór, oprócz kanałów FTA, dodatkowo kanałów kodowanych w jednym, ściśle określonym systemie kodowania lub w kilku różnych systemach;

odbiorniki CI (Common Interface) – pozwalają dodatkowo na instalację zewnętrznego modułu dostępu warunkowego, a tym samym umożliwiają odbiór, oprócz kanałów FTA, kanałów kodowanych w jednym, ściśle określonym systemie kodowania lub w kilku różnych systemach;

odbiorniki platform cyfrowych (dedykowane) – umożliwiają odbiór, oprócz kanałów danej platformy, w mniejszym (CYFRA+, n) lub większym (Cyfrowy Polsat) zakresie także kanałów FTA, najczęściej działają jedynie z kartą platformy (wyjęcie karty powoduje natychmiastową blokadę odbiornika);

odbiorniki z kartą sieciową lub wbudowanym dyskiem twardym – pozwalają na nagrywanie programów, udostępnianie ich w sieci itp.;

odbiorniki bazowane na systemie Linux, najbardziej konfigurowalny sprzęt, duża liczba dodatków pisanych przez użytkowników;

odbiorniki MPEG-4, HDTV – najdroższa i wciąż mało popularna grupa odbiorników, umożliwia odbiór programów w nowym systemie kodowania obrazu (H.264), telewizji wysokiej rozdzielczości (max. 1920x1080).

Platformy cyfrowej telewizji satelitarnej w Polsce

  • Cyfrowy Polsat

  • NC+

  • Orange TV

  • Telewizja na Kartę

  • Cyfra+ (do 2013 roku)

  • N (do 2013 roku)

  • Wizja TV (do 2002 roku)

Montaż i ustawianie anten satelitarnych

W przypadku stabilnych ścian czy komina, uchwyt mocowany jest za pomocą kołków rozporowych nawet o dł 25cm w przypadku elewacji docieplanej styropianem.

rys 7rys 8rys 9rys 10

Do nowego typu kominów typu SCHIEDEL, maszt mocujemy za pomocą taśm kominowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie uszkadzamy kominów.

rys 11

W obecnych instalacjach satelitarnych, w jakości HD głównym problemem pozostaje utrata sygnału przez długość kabla antenowego, dlatego jakość materiałów ma ogromne znaczenie.

rys 12rys 13rys 14

Po wykonaniu instalator obowiązkowo dokonuje prac tzw. „kosmetycznych” (mocowanie kabla do ścian, elewacji za pomocą uchwytów montażowych, usunięcia w miarę możliwości pozostałości po montażu)

Każdy klient zostaje przeszkolony w kwestii obsługi dekodera i telewizora.